2021. február 24., szerda

Az anyanyelv nemzetközi napja február 21.


Mindenkinek joga van az anyanyelvét használni, gyermekeinek átadni, és anyanyelvi kultúráját ápolni. Akárhol is él, bármelyik kontinensen, bármilyen országban.

 

Úgy látszik, a Lockdown kedvez a podcastoknak és a rádiós műsoroknak, melyeket én is nagyon szeretek, főzés közben ugyanis szívesen hallgatok a rádióban beszélgetéseket, vagy online podcastokat. Ezért is örültem annyira, amikor az ORF magyar szerkesztőségéből megkerestek, hogy az anyanyelv napján beszélgessünk az anyanyelvi nevelés fontosságáról, különösen a külföldön élő családok szemszögéből.

A témához hozzászólt még dr. Csiszár Rita, akivel mi már beszélgettünk a többnyelvűség kapcsán az anyanyelv szerepéről külföldön élő családok körében (itt: Első rész, Második rész), és megszólalnak édesanyák is, akik saját tapasztalataikat osztják meg, valamint egy bátor kislegényt is hallhatunk, hogy teljes legyen a kép.

A beszélgetésből született egy portréműsor, valamint a magazinban egy cikk hangbevágásokkal, ezek az alábbi linkeken érhetők el:

ORF, Portréműsor

ORF, Az anyanyelv nemzetközi napja

2021. január 14., csütörtök

 

Többnyelvűség és logopédia 2.

 
Dr. Csiszár Ritával folytatott beszélgetésünk második részében a több nyelven felnövő gyerekek nehézségeiről beszélgettünk, az óvodai és iskolai kihívásokról, a másodiknyelv-elsajátítás folyamatáról, miképpen is zajlik, és az örök kérdésről: milyen nyelven beszéljünk gyermekünkkel külföldön.
 


2021. január 5., kedd

Többnyelvűség és logopédia

Érdekes beszélgetést folytattam Dr. Csiszár Ritával, alkalmazott nyelvésszel, aki Svájcban él, és a kétnyelvűség/többnyelvűség témakörével foglalkozik. Tapasztalatokat cseréltünk, közös problémákra kerestünk megoldást, és igyekeztünk mindezt úgy tenni, hogy közben a többnyelvű gyerekek szüleinek is segítsünk észrevételeinkkel, tanácsainkkal. 

Az első rész fókuszában a logopédia áll, és a kisgyermekek nyelvi fejlődésének első 5 évével foglalkozunk. Beszélünk a megkésett beszédfejlődésről, a magyar nyelvheggyel pörgetett R hangról, a nyelvi fejlesztés otthoni lehetőségeiről, és arról, hogy mi történik egy logopédiai terápián, valamint az “okos kütyük” nyelvi fejlődésre tett hatásáról. (A podcast 22 perces.)

Amennyiben kérdésük van, keressenek minket, szívesen válaszolunk, a képen láthatók elérhetőségeink.